Śmierdząca sprawa, czyli dlaczego psy jedza odchody

07:00:00

Oczywiście, nie wszystkie psy i nie wszystkie odchody... ale jednak nie oszukujmy sie - to się zdarza. Dzisiaj więc będzie o kupie. A nie mówiłam, że w tym tygodniu lżejsze tematy? ;)Nie czarujmy się: jedzenie kupy w wykonaniu naszego psa to nic przyjemnego - w końcu jak mu potem dać buziaka? ;) No ale cóż - zdarza się i najlepszym, w związku z tym usystematyzujmy wiedzę, bo to od rodzaju kupy zależy powód konsumpcji.

Zacznijmy od tego, że najzupełniej normalnym i wręcz logicznym zachowaniem jest zjadanie przez sukę odchodów jej szczeniąt. Zachowanie to psom zostało jeszcze od wilczych przodków - matka musiała dokładnie sprzątać w norze, by zapach nie zdradził, że śpią tam psie oseski i nie zwabił innego drapieżnika, który pod jej nieobecność mógłby je zwyczajnie zabić. W związku z tym psie mamy sprzątają po maluszkach. Jak długo? Najczęściej do momentu, gdy są karmione ich pokarmem, ale zdarza sie (i ja mam taką w domu), że chcialyby i znacznie dłużej.

Idąc dalej - pojawić się może problem zjadania swoich własnych odchodów. Jeśli mówimy o szczeniaku, to jest to najczęściej zachowanie przemijające - zwyczajnie wyniesione z "domu" - w końcu maluszek obserwował mamę, która tak robiła! Niestety, to nie jedyny powód.
Drugą przyczyną zjadania własnych odchodów może być stres - szczególnie wywołany nieodpowiednią (czyli awersyjną - zbudowaną na karach) nauką czystości. Jeśli karzesz swojego psa za załatwienie się w domu, może on najzwyczajniej w świecie zacząć swoje odchody zjadać natychmiast po "wyprodukowaniu" - by uniknąć kary. O nauce czystości jeszcze będzie w oddzielnym poście, obiecuję!

Bardzo często zdarza się, że psy zjadają odchody roślinożerców - w naszych warunkach, krów i koni. Jest to spowodowane często potrzebą uzupełnienia flory jelitowej (to "dobre" bakterie bytujące w przewodzie pokarmowym, które chronią przed zakażeniem bakteriami chorobotwórczymi). Na pewno w przypadku bardzo nasilonego zjadania odchodów warto sprawę skonsultować z weterynarzem oraz zrobić podstawowe badania krwi.

A co w temacie kup ludzkich, kup innych psów czy np. wyjadania kocich kup z kuwety?

Wyjaśnienia są dwa.
Jedno z nich to atawizm (czyli regresja ewolucyjna, pojawienie się u danego organizmu nietypowych dla niego cech bądź zachowań, charakterystycznych dla jego odległych przodków). Pierwsze psy, gdy zaczynały bytować w okolicach ludzkich siedlisk, pozywiały się wszystkim, co ludzie wyrzucali, a więc i odchodami. (Atawizmem jest również zjadanie przez sukę odchodów szczeniąt)
Drugie - jakkolwiek absurdalnie to brzmi: względy smakowe. No niestety, taka smutna prawda - niektóre psy najzwyczajniej w świecie to lubią... tak jak my czekoladę ;)


Na temat sposobów na zjadanie przez psy odchodów wypowiedzcie się Wy - co robicie, by temu zapobiec lub ukrócić kupożerstwo? ;-)

You Might Also Like

0 komentarze

Polub Śledź też pies

Polub u Śledzi

Polub Simpsons Polska

Zajrzyj na naszego Instagrama