Pies demolka, o co chodzi?

09:28:00

Czy wracacie do domu z duszą na ramieniu zastanawiajac się, co zastaniecie w środku? Czasem boicie się otworzyć drzwi? Jeśli tak - to zdecydowanie artykuł dla Was ;-) Jeśli nie - podzielcie się swoimi patentami na spokojny powrót do spokojnego psa w komentarzach!


Zastanówmy się na początek, dlaczego w ogóle psy robią w domu armageddon gdy wychodzimy.
Są dwa główne powody takiego zachowania.

Zacznijmy od pierwszego - łatwiejszego do opanowania. Jest nim...

Nuda


Tu sprawa jest tak naprawdę prosta. Pies zostaje sam i jakoś nadmiar energii musi rozładować. Jako, że najlepsze zajęcia, które sobie może znaleźć to właśnie w naszych oczach demolka... no to jest jak jest.

Co można z tym zrobić? Zacząć od zapewnienia psu wysiłku (zarówno fizycznego, jak i umysłowego) przed wyjściem z domu. Spacer z rana obowiązkowo, najlepiej długi i najeżony aktywnością. My również tak robimy, szczególnie jesli planujemy wyjście na dłuższy czas (kilka razy w roku się zdarza) - nasze psy nie niszczą, ale przecież czas im minie szybciej, jesli go po prostu prześpią ;-)

Oprócz tego dobrym pomysłem jest zapewnienie psu zajęcia na czas, gdy nas nie ma. Tu musicie oprzeć się na tym, na ile swojego czworonoga znacie, bo jednego zajmie kong wysmarowany w środku pysznościami i wypchany smakołykami, a innego - kość. Przy tym drugim pomyśle pamiętajcie, by to była bardzo duża kość, najlepiej większa niż zazwyczaj - tak, by pies nie miał szans jej pokruszyć i zrobic sobie krzywdę.


Drugi powód siania zniszczenia pod nieobecność właścicieli to...

Lęk separacyjnyI to jest problem poważny, na czym polega doskonale pokazuje obrazek powyżej.

Dlaczego się pojawia? Powodów może być kilka, bardzo często problem zaczyna się we wczesnym szczenięctwie - od nerwowej matki miotu, za wczesnego zabrania z gniazda, niewłaściwego podejścia hodowcy; potem, w nowym domu - od (nazwijmy to ogólnie) nieprawidłowych nawyków okołowyjściowych ;) mam tu na myśli szczególnie nie nauczenie szczeniaka (małymi kroczkami) zostawania w domu, robienie "wielkiego halo" z wychodzenia z domu (ciumkanie, wylewne żegnanie sie z psem) i powrotu. To wszystko może sprawić, że nasz pies każde wyjście bedzie przeżywał jak śmiertelne zagrożenie.

Co możemy zrobić? Na pewno nie zaszkodzi zmęczenie psa przed wyjsciem jak w przypadku nudy. Do tego warto wrócić do nauki jak we wczesnym szczenięctwie - czyli wychodzić (możliwe, że na poczatku tylko do łazienki - zamykając za sobą drzwi) na chwilę (nawet tylko minutę na początku), nie żegnać się z psem, nie witać i stopniowo zwiększać dlugość czasu spędzonego samotnie. Warto również pomyśleć o klatkowaniu (nie, błagam, nie powtarzajcie mitu, że zamykanie psa w klatce przy wychodzeniu z domu to zwyrodnialstwo - prawidłowo przeprowadzony trening klatkowy to dla psa wielki plus i poczucie bezpieczeństwa) - jeśli chcecie (proszę o info) - to jako, że temat jest długi, to może o nim powstać oddzielny post.


Pamiętaj!

Nigdy nie karć psa za zniszczenia, które zrobił pod twoją nieobecność. NIGDY.
Jedyne, co możesz w ten sposób osiągnąć to przykre skojarzenia związane z Twoim powrotem do domu, a od tego już tylko krok do stresu takiego, który trzeba niszczeniem rozładować... a koło się zamyka.


W ramach podsumowania - grafika do podania dalej :-) poprzednie spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, bardzo mi z tego powodu miło! :-)


You Might Also Like

0 komentarze

Polub Śledź też pies

Polub u Śledzi

Polub Simpsons Polska

Zajrzyj na naszego Instagrama