Dlaczego pies je trawę?

08:03:00

Dość dawno doszłam już do tego, że to strasznie fajne, że używacie wszelkich dostępnych opcji kontaktu z nami i zadajecie nam pytania. Bardzo, ale to bardzo mi miło, że jestem w stanie Wam podpowiedzieć w problematycznych kwestiach, więc nie przestawajcie! :-) Moje ego będzie Wam wdzieczne ;)
Możecie w tym celu używać formularza kontakowego ze strony głównej albo zwyczajnie pogadać z nami na fejsie :-)

Nie domyślilibyście się, jak często w tych mailach pytaliście dlaczego psy jedzą trawę...
W takim razie: dziś na ten temat :-) a na końcu - Mieszko i ćwiczenia praktyczne ;-)


Powody tego zachowania mogą być 3:

Zachowanie instyktowne

Czyli pies zabiera się za jedzenie trawy, gdy - kolokwialnie mówiąc - coś mu zalega w żołądku.
Znacie na pewno to uczucie, czasem po zdjedzeniu czegoś ciężkostrawnego, a czasem "tak po prostu" - robi się jakoś tak nie tak, ciężko. Niby nie mdli, a jednak jakoś tak nieprzyjemnie... no mi się czasem zdarza ;) Naszym psom rownież!

Wtedy właśnie pies zjada małe ilości trawy, najczęściej jej praktycznie wcale nie gryząc - to jego sposób na wywołanie wymiotów i pozbycie się tego, co mu w brzuszku zalegało.

Rozładowanie napięcia

To zachowanie również można czasem zaobserwować, ja mam taka delikwentkę w stadzie ;-) Zuzia, gdy emocji jest za dużo - czy to pozytywnych, czy negatywnych - w ten sposób uspokaja sama siebie. Skubie wtedy trawę, z namaszczeniem ją żuje i po chwili widać, że emocje opadają :-) nie szkodzi jej to w żaden sposób i nie wywołuje wymiotów.

Walory smakowe

To trochę tak może z przymrużeniem oka, ale i niekoniecznie.
Jest duża część psów, które jedzą trawę bo po prostu lubią. U mnie wszystkie Śledzie oprócz Bohuna jedzą trawę na każdym spacerze, bardzo chętnie - śmiejemy się, że naśladują krowy ;-) Nie ukrywam, wyglada to zasakakująco - 4 psy namiętnie skubiące zielone listki ;)

Jedzenie trawy w ten sposób nie musi być spowodowane niedoborami pokarmowymi - jeśli pies dostaje odpowiedni dla niego pokarm, a sama trawa mu nie szkodzi, to nie mamy sie czego obawiać.


Na koniec - filmik i Mieszuniowy wypas na łące :-) Akurat złapał fazę na... kwiatki :D

You Might Also Like

0 komentarze

Polub Śledź też pies

Polub u Śledzi

Polub Simpsons Polska

Zajrzyj na naszego Instagrama