Kich, prych... czyli psie przeziębienia

07:15:00

Odwilż mamy, wy też?
Pewnie tak. Jest co najmniej paskudnie i obleśnie, wszędzie mokro, szaro, buro i grząsko. Temperatura tuż obok zera, więc szału nie ma... chyba, że na przeziębienia. I to zarówno u psów, jak i u ludzi.

Dzisiaj krótko, zwięźle i na temat.

Do tematu zainspirował mnie tym razem Blusio... który się przeziębił (jako drugi "nasz" pies w tym sezonie - pierwsza była Bomba, młoda warszawianka z naszego ostatniego miotu). Tak, mówię o 70kg nowofundlandzie ;-) Przyjechał do nas na spacer, a następnego dnia obudził się.... no właśnie, jaki?

nie, to nie Blusio ;) niestety zaflukanego niufa nie mamy uwiecznionego ;)

Objawy przeziębienia u psa

 

...są podobne jak u człowieka, a w zasadzie - dziecka. Wydzielina z nosa, kichanie, ospałość, apatia, niechęć do jedzenia, częste przełykanie śliny. Pies może również zachrypnąć i kaszleć, może pojawić się gorączka czy zapalenie spojówek.Ból gardła może objawiać się także pojawieniem się odruchu wymiotnego - często nie jako faktycznego zbierania się na wymioty, a raczej w formie psa, który wszystko wokół liże - siebie, podłogę, szybę, ciebie... bez różnicy.


Do weta, czy nie do weta, oto jest pytanie

 

Wszystko zależy od nasilenia objawów.
Jeśli to tylko katar, kaszel i lekko podwyższona temperatura (nie przekraczająca 40ºC), to można poczekać i postawić na domowe sposoby: witaminę C, rutinscorbin, wapno, syrop prawoślazowy, wit. A+E (wyciskane prosto do pysia łagodzą gardło). Niewiele podwyższonej temperatury nie zbijamy.


Musimy pamiętać też o zwykłym zwolnieniu tempa - ograniczeniu spacerów, moknięcia, szaleństw na podwórku, zapewnieniu psu spokoju i odpoczynku.


Nie bagatelizuj objawów gdy:
- kaszel jest nasilony i utrudnia psu oddychanie
- istnieje możliwość, że problemy z przełykaniem wynikają z połknięcia czegoś niejadalnego, co utkwiło w gardle/przełyku
- wydzielina z nosa jest żółta/zielona/mętna
- pies ma nasilony odruch wymiotny (może to sugerować anginę)
- temperatura ciała przekracza 40ºC
- domowe sposoby nie przynoszą poprawy przez 2-3 dni
- nie mamy doświadczenia w temacie psich przeziębień albo zwyczajnie czujemy przez skórę, że coś nam tu nie pasuje..........................................................................................


Na koniec - małe ogłoszenie parafialne :-)
Bierzemy udział w konkursie na blog lutego portalu spacerniak.com jesli lubicie Śledzie o każdej porze - dnia i roku - to prosimy o głos :-) nic z tego nie będziemy mieli, tylko i wyłącznie lans wszech czasów ;-)


You Might Also Like

0 komentarze

Polub Śledź też pies

Polub u Śledzi

Polub Simpsons Polska

Zajrzyj na naszego Instagrama